You are currently viewing Zasady bezpieczeństwa przy myciu okien
Window cleaner working on a glass facade in a gondola

Zasady bezpieczeństwa przy myciu okien

Czyste okna świadczą o właścicielu mieszkania, domu czy firmy. Poza tym zapewniają komfort życia i dobre samopoczucie. W domu po umyciu okien zawieszamy świeżą firankę i czujemy powiew świeżości. Tak się utarło, że okna myjemy głównie przed świętami i na wiosnę. Jednak powinniśmy czynność wykonywać częściej z uwagi na zmienne warunki atmosferyczne, spaliny samochodowe oraz pyły. Niestety mycie okien nie jest naszym ulubionym zajęciem. Nie chodzi o to, że jest to trudna praca, ale czasochłonna. Trudno się zabrać za umycie okien i często je przekładamy na później.

Myjąc okna, zawsze powinniśmy przestrzegać zasad bezpieczeństwa. Myjąc np. witrynę sklepową, stoimy na ziemi i tu nie ma większego zagrożenia. Jednak na piętrze zawsze jesteśmy narażeni na wypadek. Można się przechylić czy źle stąpnąć na parapecie i o wypadek nietrudno. Dlatego, musimy być bardzo ostrożni, szczególnie wtedy, gdy skrzydło okna otwiera się na zewnątrz pomieszczenia. Najtrudniejsze jest jednak umycie okien na wysokościach. Jeśli mamy lęk wysokości, czujemy zagrożenie, że coś może się stać lub nasz lokal mieści się ostatnim piętrze wieżowca, nie ryzykujmy i zlećmy to zadanie firmie, która zatrudnia wyspecjalizowanych pracowników, dysponujących odpowiednim sprzętem, jak: Cleanrepair.

Mycie szyb na wysokościach.

Z uwagi na wysokie ryzyko, mycie okien w biurowcach i innych obiektach odbywa się zazwyczaj pod nadzorem osób, które nie wykonują osobiście tej pracy. Pracownicy myjący okna są wyposażani w ubrania ochronne i odpowiedni sprzęt. Konieczne jest też przeszkolenie kadry w zakresie obsługi sprzętu, jak i konieczności korzystania z niego. Mycie okien wymaga np.: drabiny, pomostu, rusztowania czy innego rodzaju podwyższenia. Wszystko musi się odbywać, zgodnie z zasadami bezpieczeństwa. Sprzęt bezwarunkowo jest sprawdzany pod względem stabilności, a może być używany tylko zgodnie z instrukcją.

Zasady bezpieczeństwa.

Firma sprzątająca ma możliwość mycia szyb na każdej wysokości, ponieważ posiada odpowiedni sprzęt jak np. podnośnik koszowy. Zajmuje się tym na co dzień, więc zatrudnia do prac, używa specjalnych środków chemicznych. Zrobi to dokładnie, bo ma możliwość dotarcia do wszystkich zakamarków. Efekt będzie zadowalający, bo pracownicy mają wprawę i wykonują pracę bardzo dobrze i szybko. Warto powierzyć im mycie elewacji szczególnie szklanej, bo jest skomplikowane. Musimy mieć odpowiednie środki i podnośnik. Na szklanej elewacji nie może być smug. Liczba pracowników i stosowanych narzędzi powinna być dostosowana do powierzchni takiego sprzętu. Z kolei powierzchnia musi utrzymać poziom i być dobrze przytwierdzona do konstrukcji.

Bezpieczne mycie okien.

Bezpieczeństwo i higiena pracy są niezwykle istotne także przy myciu okien. Praca powinna być wykonywana zgodnie z przepisami oraz zasadami BHP. Pracownik musi mieć zagwarantowane bezpieczeństwo, by nie uległ wypadkowi przy wykonywaniu tego typu czynności. Mycie okien i szyb; witryn sklepowych i lokali gastronomicznych musi odbywać się z zastosowaniem profesjonalnego sprzętu. Pracownik powinien być także zapoznany z ryzykiem zawodowym, zagrożeniami, które mogą się pojawić podczas wykonywania mycia okien.