You are currently viewing Jak doprać trudne plamy z wykładziny?

Jak doprać trudne plamy z wykładziny?

Wykładzina, będąca materiałem podłogowym, ulega niezwykle często bardzo poważnym zabrudzeniom. W przeciwieństwie do np. paneli podłogowych bardzo trudno jest usunąć z niej zabrudzenia, które wnikają w bardzo chłonne włókna. Czystość w domu i biurze powinna zawsze być priorytetem. Wszystkie plamy stanowią pożywkę dla roztoczy, grzybów i bakterii, a do tego wszystkie znacząco obniżają walory estetyczne. Nikt nie będzie nas chętnie odwiedzał, widząc plamy, a klient czy kontrahent dwa razy się zastanowi, zanim podejmie z nami współpracę, widząc niewyczyszczony materiał. Dlatego tak ważne jest zachowanie czystości, związane z higieną oraz estetyką lokalu, który jest naszą wizytówką. Czyszczenia można podjąć się samodzielnie, lub wynajmując profesjonalną firmę Clear&Repair.

Źródła zabrudzeń

Źródeł zabrudzeń wykładziny jest bardzo wiele. Najprościej można ująć, że jej źródłem jest wszystko to, co opada na ziemię. Jest to ziemia i piasek nanoszone spoza obrębu obiektu, czy ślady pozostawiane przez zwierzęta. Powodem powstania zabrudzeń jest także jedzenie, które upadnie na ziemię oraz płyn, który się wyleje. Niekiedy plamy są wynikiem przypadku, gdy podczas oliwienia drzwi, niechcący kropla oliwy spadnie na ziemię. Niektóre z plam są bezpośrednim dziełem dzieci, które malując lub rysując, nachlapały kolorami na wykładzinę. Ogólne zabrudzenia są także wynikiem gromadzenia kurzu i pyłków, które znajdują się w powietrzu.

Sposoby czyszczenia wykładzin

Sposobów na wywabienie plam z wykładzin jest naprawdę wiele. Należy do nich przede wszystkim pranie wykładzinyPranie odbywać się może ręcznie lub maszynowo. Samodzielnie po prostu dodajemy detergent do wody, czekamy aż powstanie piana, pianę nanosimy na wykładzinę poprzez energiczne i mocne ruchy szczotką. Później czekamy, aż piana zrobi swoje, ściągamy ją i czekamy, póki wszystko nie wyschnie. W zależności od rodzaju plamy można ją usunąć sodą, jeśli jest to plama z tłuszczu, mlekiem z mąką ziemniaczaną, jeśli jest to plama z tuszu, czy amoniakiem z wodą utlenioną, gdy źródłem plamy jest herbata. Nie zawsze metody te są jednak skuteczne, co więcej istnieje ryzyko zniszczenia wykładziny. Poza tym po samodzielnych próbach usunięcia plam sposobami domowym lub detergentami domowego użytku późniejsze wyczyszczenie wykładziny przez profesjonalną firmę może być trudniejsze, a co za tym idzie – droższe.

Zdecydowanie bardziej opłaca się zatem od razu wynająć firmę sprzątającą dysponującą odpowiednim sprzętem lub wynająć sam ten sprzęt. Odpowiednie maszyny rozprowadzają detergent, a potem go usuwają i suszą tkaninę, co daje szybki i doskonały efekt niskim kosztem. To jest o wiele prostszy i szybszy sposób, po którym pomieszczenie od razu nadaje się do użytku. Firma nie może sobie bowiem pozwolić na to, aby jej klienci chodzili po mokrej wykładzinie. Chociaż zatem można podjąć samodzielną walkę z plamami na wykładzinie, warto zastanowić się, czy włożony w czyszczenie wysiłek rzeczywiście się opłaci, czy nie lepiej nająć do usunięcia zanieczyszczeń specjalnej firmy.